Stresa un holesterīna līmeņa pārvaldīšana labākai sirds veselībai

Stresa un holesterīna līmeņa pārvaldīšana labākai sirds veselībai

Sirds veselība ir ārkārtīgi svarīga labākai veselībai. Sirdij nepieciešama skaidra un pastāvīga asins piegāde, lai tā darbotos efektīvi. Gan augsts stresa līmenis, gan augsts holesterīna līmenis ir kaitīgi, jo tie ierobežo asins piegādi sirdij. Turklāt pastāv saikne starp stresu un holesterīnu. Uzziniet vairāk par to, kā pārvaldīt to līmeņus, lai jūsu sirds būtu aktīva un veselīga. ~ Ed.

Stress un augsts holesterīna līmenis ir divas bieži sastopamas veselības problēmas, kas bieži vien rodas kopā. Pētījumi rāda, ka pastāv korelācija starp stresu un holesterīna līmeni – stress var veicināt augstu holesterīna līmeni, kas savukārt var izraisīt stresu. Izpratne par to savstarpējo saistību un soļu veikšana, lai pārvaldītu gan stresu, gan holesterīnu, var uzlabot jūsu vispārējo veselību un labsajūtu.

Stresa ietekme uz holesterīnu

Stress izraisa mūsu ķermenim ražot hormonus, piemēram, kortizolu un adrenalīnu. Šie hormoni izraisa “cīņas vai bēgšanas” reakciju, paaugstinot asinsspiedienu, sirdsdarbības ātrumu un cukura līmeni asinīs. Kortizols arī liek aknām ražot vairāk holesterīna. Šī reakcija palīdzēja mūsu senčiem izdzīvot tiešos fiziskos draudus, bet mūsdienu stress bieži vien ir psiholoģisks un ilgstošs. Hronisks stress uztur augstu holesterīna ražošanu, izraisot neveselīga LDL jeb “sliktā” holesterīna līmeņa pieaugumu.

Augsts holesterīna līmenis nemaz vienmēr neizraisa pamanāmus simptomus. Taču laika gaitā tas var izraisīt plāksnīšu veidošanos artērijās. Tas sašaurina iekšējās sienas, ierobežojot asins plūsmu uz sirdi un smadzenēm. Tas palielina sirdslēkmes, insulta un citu sirds un asinsvadu problēmu risku. Pētījumi rāda, ka cilvēkiem ar augstu stresa līmeni bieži ir paaugstināts LDL holesterīna un triglicerīdu līmenis. Stresa pārvaldība ir atslēga veselīga holesterīna līmeņa uzturēšanai un sirds veselības uzlabošanai.

Augsta holesterīna ietekme uz garīgo veselību

Tāpat kā stress negatīvi ietekmē holesterīnu, arī augsts holesterīna līmenis var izraisīt stresu kaitinošajā ciklā. Augsts holesterīna līmenis ir kaitīgs asinsvadiem visur, tostarp tiem smadzenēs. Plāksnīšu veidošanās smadzeņu artērijās ierobežo skābekļa piegādi, kas var traucēt kognitīvās prasmes. Tas arī samazina serotonīna ražošanu – svarīgu neirotransmiteru, kas regulē noskaņojumu.

Šis traucējums asins plūsmā un smadzeņu darbībā var izraisīt dažādus neiropsihiatriskus simptomus. Cilvēkiem ar augstu LDL holesterīna līmeni bieži ziņo par paaugstinātu trauksmi, kairinājumu un depresijas sajūtu. Pastāv arī palielināts ilgtermiņa demences risks. Tiem, kuri jau cieš no garīgās veselības problēmām, augsts holesterīna līmenis rada papildu izaicinājumu, pastiprinot esošos simptomus. Zināšanas par to, kā dzīvesveida paradumi ietekmē gan prātu, gan ķermeni, dod cilvēkiem spēku kontrolēt savu veselību.

8 dzīvesveida izmaiņas stresa un holesterīna pārvaldībai

Laba ziņa ir tā, ka daudzas no tām pašām veselīgajām dzīvesveida izmaiņām var mērķēt gan uz augstu holesterīna līmeni, gan augstu stresa līmeni. Šeit ir daži praktiski, zinātniski pamatoti veidi, kā samazināt stresu un uzlabot holesterīna profilus:

Kļūstiet aktīvi

Regulāra fiziska aktivitāte ir viens no efektīvākajiem stresa mazinātājiem, vienlaikus samazinot LDL un paaugstinot HDL holesterīnu. Mēģiniet nodarboties ar aktivitātēm kā strauja pastaiga, peldēšana, riteņbraukšana vai airēšana 30–60 minūtes dienā. Arī joga un Pilates var atslabināt prātu un stiprināt sirdi.

Ēdiet veselīgu uzturu

Ierobežojiet piesātināto tauku, trans tauku un holesterīna daudzumu, ēdot vairāk dārzeņu, augļu, pilngraudu produktu, pākšaugu, zivju un liesas olbaltumvielu. Pieskaitiet pietiekami daudz šķiedrvielu, omega-3 taukskābju, antioksidantu un probiotiku. Izvairieties no liekajiem cukuriem un sāls. Ierobežojiet alkoholu, kas rada slodzi aknai un paaugstina trigliceridus.

Zaudējiet lieko svaru

Papildu ķermeņa tauki, īpaši ap vēderu, rada lielāku slodzi sirdij un veicina iekaisumu. Pat 5–10% ķermeņa svara zaudēšana var ievērojami samazināt holesterīnu un uzlabot garastāvokli.

Saistitie Raksti

Atmetiet smēķēšanu

Smēķēšana bojā asinsvadus un palielina plaušu slimību, vēža un sirdslēkmes risku. Smēķēšanas atmešana samazina stresu un uzlabo holesterīnu.

Guliet pietiekami daudz

Miega trūkums ir saistits ar augstaku holesterina limeni un paaugstinatu kortizola ražošanu. Centieties gulēt 7–9 stundas katru nakti, ejot gulēt un mostoties regulāriem laikiem, lai regulētu savu cirkadiāno ritmu.

Praktizējiet atslabinajuma tehnikas

Meditacija, dziļa elpošana, Tai Chi un joga ir pieraditas priekšrocibas psiholoģiskajam stresam. Ties aktivize parasimpatisko nervu sistemu atslabinajuma reakcijai, pazeminot asinsspiedienu un holesterinu.

Pievienojiet medikamentus

Ja dzivesveida izmainas nav pietiekamas, var but nepieciesami medikamenti holesterina un asinsspiediena regulacijai. Daudzos gadijumos var palidzet ari prettrauksmes vai antidepresantu medikamenti, bet to iedarbibai jabut uzraudzitai. Noteikti lietojiet visus izrakstitos medikamentus regulari, lai mazinatu slodzi kardiovaskularajai sistemai.

Veiciet veselibas parbaudes un apmeklejiet savu artu

Regularki parbaudiet savus holesterina limenus un veiciet sirds slimibu riska noversanas parbaudes. Ja limeni ir loti augsti, jums arts var izrakstit agresivaku arstesanu. Apspriest ari jebkuras garigas veselibas problemas, lai tiktu risinatas pamata celsani.

Atbrivojoties no stresa un kontroljot holesterina limenus, jus varat partraukt neveseligo ciklu starp pratu un kermeni. Abiem rupes ir butiskas labakai sirds veselibai un dzives kvalitates uzlabosanai.

Kad runajam par holesterinu un aknu veselibas sakariem, ir svarigi zinat ka aknas spele centralo lomu holesterina limenu un metabolismu regulacija. Tas nover holesterinu no asinsrites un izdala to zults sula. Aknas ari sintezee holesterinu selu membranam un hormonam veidosanai. Kad mes paterejam partikas produktus ar augstu holesterina un piesatinato tauku saturu, aknas rada vairak LDL dalsinas kas vel vairak pacel holesterina limeni.

Sis papildus slodze aknam ari rada oksidativo stresu kas pasliktina negativo iedarbibu. Tadel veseligas dzivesveida uzturesana ir svariga normala holesterina diapazon

Back To Top